BİLGİ’de Yeşil Elektrik Dönemi

Dün Bilgi Üniversitesi Halkla İlişliker Bölümü 2. sınıf öğrencisi Nazım Can Tunç arkadaşımızdan bir mail aldım. Blogda yeşil elektrik devrinden de bahsedilmesi gerektiğini söyledi. Bencede bu bir sosyal sorumluluk projesi ve Halkla İlişkiler Çalışması. Bilgi Üniversitesi’nin belkide en önemli sosyal sorumluluk projelerinden bir tanesi “Bilgi’de Yeşil elektrik Dönemi”… Peki nedir yeşil elektrik? Amacı nedir ?

Yeşil elektrik, kısaca, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisi olarak tanımlanabilir. Üniversitemiz, yeşil elektrik kullanarak küresel ısınma problemi gibi çevreye dair pek çok sorunu tetikleyen sera gazı salınımının azaltılması yönünde katkıda bulunuyor.
Yeşil elektrik kullanılmasının, çevre ve sürdürülebilirlik alanlarında ileriki dönemlerde yürütülecek çalışmaların temelini oluşturacak bir ilk adım olması hedefleniyor.

BİLGİ, kurulduğu günden bu yana sosyal sorumluluk bilinciyle, küresel düşünüp yerel hareket ediyor. Üniversitemiz, bu yaklaşımı günümüzde yaşadığımız çevre sorunlarına yansıtarak, yeşil elektrik kullanımıyla hem çevreye duyarlılık hem de toplumsal gelişim açısından büyük önem taşıyan temiz enerji kaynaklarına ilişkin farkındalığa da katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Tuba Dursun

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. 1981 haziran ayının ortaları saat sabah üç civarları köydeki evimizde yaylamıza gitme hazırlığımız var.Sırtımıza alcağımız yükler hazırlanmış ahırda büyük baş havanlarımız la birlikte iki gün yaya yüriyeceğimiz yola koyulduk.Sırtımda süt makinesi , döküm olduğu için bir önceki yıl yusufelinin kavabah köyünden aldığım keçi kılından yapılmış heybe dediğimiz sırt çantasının içinde taşıması en eziyetli yükle birlikte yola koyulduk.Sırtımızda 25-30 kg mı bulan yük önümüzde hayvanlar ve karadenizin engebeli dağları, bir önceki yıl yaylaya gitmiş olan hayvanlar alışık olduklarından yaylaya bir an önce ulaşmak için adeta koşturuyorlar ama o yıl büyüttüğümüz hiç yayla yoluna gitmemiş danalarımızı o ağır yükle zaptetmek bir yana onları yola koymak için verdiğim zorlu mücadeleleri unutamıyorum.Yolun yarısında ilk günü akşamı ilk katı hayvanlar için ahır olan iki katlı ahşap bir konakta uyuduğum yer, sadece bir insanın sığabileceği bir tahta parçasıydı. Sabah kalktık ve tekrar o eziyetli yolculuğa başladık ve ikinci günü akşamı yaylamıza vardık o yıllarda yaylamıza yol yapılabileceğini tasavvur edemiyor bu yolun yapılalabileceği aklımızın ucundan bile geçmiyordu 2006 yılında yapımına başladığımız yayla yolumuzu 2009 yılında tamamladık ve yıllar önce yaya yolculuk yaptığım arkadaşımla birlikte 4*4 jeep le yola koyulduk . Dozerin açtığı yol bir felaketti araç yolunun büyük bir bölümü eskiden kullandığımız yaya yolumuzdan geçmiş ve sanki yıkılan ağaçlar kaybolan eski yol mahvedilmişti çok üzüldüğüm içim gözlerim doldu .işte o zaman jeep in üstündeydim . işte süt makinesi arkasında bakmakla jeep in üstünden bakmak arasında çok fark var . Gurbette yaşıyan herkes memleketini çok sevdüğini zanneder ama ona katlanmaz.Mutsuz olduğu için boşanan çiftler bile bir yılda 15 gün sorunsuz yaşayabilirler onun için sevmek katlanmaktır , sevmek herşeye rağmen bir ömür boyu beraber yaşamaktır . bilginin yeşili umarım pastel yeşili değil doğadan alınmış çimen yeşili olur .. Hiçbir başarıya çiçekli yollardan ulaşılmıyor. Sizlerde gayretinizin sonucu alacaksınız…Yeter ki pes etmeyin..meyrem kardeşime ve arkadaşlarına başarılar ….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: