1.ULUSLARARASI İLİŞKİLER ÖĞRENCİ KONGRESİ

  İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

1.ULUSLARARASI İLİŞKİLER  ÖĞRENCİ KONGRESİ

15-16 MAYIS 2010 SANTRAL KAMPÜSÜ/E1 301

 15 MAYIS: TÜRKİYE’NİN İÇ POLİTİKASI-AZINLIKLAR

  16 MAYIS: TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASI

 İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ DİPLOMASİ KULÜBÜ

                                                              ve

TÜRKİYE ULUSLARARASI İLİŞKİLER ÇALIŞMALARI PLATFORMU  işbirliği ile;

Esas amacı uluslararası ilişkiler disiplininin gelişimine katkıda bulunmak ve bu disiplin ile ilgilenen öğrencilerin karşılıklı etkileşimini sağlamak olan İstanbul Bilgi Üniversitesi 1. Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi,  İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ DİPLOMASİ KULÜBÜ ve TÜRKİYE ULUSLARARASI İLİŞKİLER ÇALIŞMALARI( TUİÇ) İŞBİRLİĞİ ile 15-16 Mayıs 2010 tarihinde Santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşecektir.

Hedefler:

Bu proje ile Türkiye genelindeki üniversitelerde Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi (veya Siyasal Bilgiler), Kamu Yönetimi, Hukuk, Avrupa Birliği ve benzeri bölümlerinde lisans ve lisansüstü eğitimini devam ettrimekte olan öğrencilerin, Dünya Siyasetinde ve Uluslararası İlişkilerde meydana gelen gelişmeler, olgular ve olaylar hakkındaki görüşlerini dile getirebileceği, projelerini sunabileceği ve demokratik bir ortamda tartışabileceği bir platformu, İstanbul Bilgi Üniversitesi 1. Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi’ne katılımlarıyla gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Stratejiler:

Birbirlerinden farklı görüşlere sahip olan katılımcıların bir araya gelerek Uluslararası İlişkiler alanında önemli bir yer teşkil ettiğini düşündüğü meseleler hakkındaki  eleştirilerini ve önerilerini dile getirecekleri  sunumların yapılması ve bu sunumların makale formatında bir araya getirilerek dergi (veya bülten) oluşturulması ve kongre’ye gelecek olan katılımcıların kongre bitiminde de birbirleriyle iletişim halinde olabilecekleri ve  görüşlerini tartışabilecekleri ve paylaşabilecekleri bir forum (yada blog) ortamı yaratmak. Gerçekleştirilmesi hedeflenen bu stratejiler ile İstanbul Bilgi Üniversitesinde yapılması planlanan 1. Uluslararası İlişkiler Kongresi’nin gelecek yıllarda da gerçekleştirilmesi, devamlılık arz etmesi ve bunun Türkiye genelinde bulunan  diğer üniversitelerinde bu yönde adım atmasında olumlu bir etkiye sahip olacağı düşüncesi stratejilerimizin temel odak noktasını oluşturmaktadır.

Kongrede sunulacak tebliğlerin uluslararası ilişkiler disiplini kapsamındaki konularla ilintili olması gerekmektedir.Kongrede aşağıda belirtilen konular hakkında yapılmış çalışmalarla başvurulabileceği gibi, farklı konular da önerilebilir.

KONU BAŞLIKLARI

•          Uluslarası İlişkiler Teorisi

•          Türk Dış Politikasında Gelişmeler ve Sorunlar

•          Avrupa Birliği Çalışmaları

•          Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu Çalışmaları

•          Küreselleşme ve Ulus-Devlet Tartışmaları

•          Uluslararası Ekonomi Politik

•          Göç Çalışmaları

•          Uluslararası Örgütler ve İşbirliği

•          Uluslararası Çevre Sorunu

•          Jeopolitik ve Strateji Çalışmaları

•          Uluslararası Güvenlik ve Terör

•          Uluslararası Hukuk

•          Kozmopolitan Demokrasi ve Çokkültürlülük Tartışmaları

•          Etnik Çatışma ve Azınlık Hakları

•          Uluslararası Enerji Politikaları

İstanbul Bilgi Üniversitesi 1. Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi’ne tebliğleriyle katılmak isteyen öğrencilerin, sunum özetlerini 10 Mayıs 2010 tarihine kadar -TEBLİĞ FORMU- ile birlikte bilgikongre2010@gmail.com  adresine göndermeleri gerekmektedir.

Tebliğ formu www.bilgi.edu.tr adresinde yer alacak olup, sunum yapmaya hak kazanan katılımcılarımızın isimleri www.bilgi.edu.tr adresinde 11 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanacaktır.

(Tebliğ formuna ulaşamayan katılımcılarımız bilgikongre2010@gmail.com adresine mail atarak formu temin edebilirler)

Sunumlar Times New Roman formatında, 12 punto olması gerekmektedir. Sunumlar için ön görülen süre 20 dk.

Katılımcılar, bireysel tebliğleriyle olduğu gibi oturum önerileriyle de konferansa katılım başvurusu yapabilirler. Oturum önerisi ile katılım başvurusu yapmak isteyenler yine bilgikongre2010@gmail.com adresine e-posta göndermeleri yeterli olacktır.

KONGRE KATILIM KRİTERLERİ:

  • Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongremize, bütün Üniversitelerin lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılabilmektedir.
  • Kongreye katılım, yapılacak olan oturumlarda, belirtilen konulardan biri üzerine sunum yaparak veya izleyici olarak gerçekleştirilecektir.
  • Kongrede sunum yapacak olan adaylar bildiri özetlerini ilan edilen son teslim tarihinden önce bilgikongre2010@gmail.com e-posta adresine göndermelidirler.
  • Bildiri özetleri katılımcıların ad, soyad, üniversite, bölüm, sınıf ve e-posta adreslerini içermelidir.
  • Kongreye izleyici olarak katılmak isteyen öğrenciler kongre tarihine kadar bilgikongre2010@gmail.com e-posta adresine ad, soyad, üniversite, bölüm, sınıf ve e-posta adreslerini içeren bir e-posta atmalıdırlar.

 **Kongrenin detaylı programı Mayıs‘ın ilk haftası duyurulacaktır.

**Kongrenin %75‘ine katılan öğrencilere program sonunda sertifika verilecektir.

 **Kongre katılımcılarımızdan 5 kişi Brüksel‘de gerçekleştirmeyi planladığımız –Avrupa Birliği Kurumları’nın İşleyişi ve Lobi Çalışmaları- adlı sertifika programıza burslu olarak katılma hakkı elde edecektir.( Sunum yapanlar arasından 3 Kişi; 2 Bilgi Üniversitesi Öğrencisi + 1 diğer  üniversite öğrencisi ve 15 ve 16 Mayıs‘taki tüm programlara katılan kişiler arasından 2 kişi kura ile belirlenecektir.)

**Kongre’ye katılım ücretsizdir.

**Kongre dili Türkçedir.

 **Ulaşım katılımcılarımıza aittir.

 **Konaklama katılımcılarımıza aittir.

**Şehir dışından katılacak olan ve ulaşım konaklama konusunda yardım almak isteyen katılımcılarımız bizim ile irtibata geçebilirler.

 İLETİŞİM:

Diplomasi Kulübü-Kongre Sorumlusu

FATİH RESUL KILINÇ:  0537 227 57 29

Diplomasi Kulübü-Yönetim Kurulu Başkanı

UĞUR BAKICI:  0554 455 82 45

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları( TUİÇ) Platformu Genel Koordinatörü

BURAK YALIM: 0536 676 64 37

Meryem Arslan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: