MEDYA İLİŞKİLERİNDE İNTERNETİN KULLANIMI

Günümüzde kuruluşlar, medya ile ilişkilerinin yürütülmesinde internetten de geniş ölçüde yararlanmaktadırlar. Kuruluşların web sitelerinde kendileriyle ilgili her türlü bilgiye yer vermesi durumunda, medyanın kuruluş hakkında kolayca bilgi edinerek haber yapması olanağı sağlanmış olmaktadır. Internet ve web sayfalarının sağladığı kolaylıklardan kuruluşların mutlaka yararlanmaları gerekir. Günümüzde birçok gazeteci, basın bültenlerinin kendilerine e-mail yoluyla gönderilmesini istemektedir. Gazeteci e-mail kullanımını tercih etmiyorsa ya da e-mail yoluyla gönderilen mesajlara karşı bir tepki alınmıyorsa, medya ilişkilerini geleneksel yollarla yapılması gerekir.

Kuruluşlar, web sayfalarında oluşturacakları bir medya merkeziyle medyaya yönelik sürekli bir bilgi akışı sağlayabilirler. Bu hizmeti verilirken, medya çalışanlarına zaman harcatmadan kolayca ilgili sayfaya ulaşmalarını sağlayacak şekilde bir sistem kurmaya dikkat edilmesi gerekir. Web sayfasındaki medya merkezi içinde, basın bültenlerinin belli bir arşiv sistemi içinde yer alması doğru olacaktır. Böylece gazeteci istediği her bülteni görme olanağına kavuşmuş olur. Internet sayfasında yer alan bültenlerin, gazetecilerin kendi bilgisayarlarına kopyalayabileceği bir formatta (Word, PDF) olması gerekir.

Kuruluşun faaliyet ve özellikle finansal durumuyla ilgili olarak hazırlanan faaliyet raporlarının web sayfasında bulunması gerekir. Ayrıca, kuruluşun yöneticileri, faaliyet alanı, ürünleri ve diğer konulara ilişkin fotoğraf, video ve grafik gibi görsel malzemeler de web sitesinde yer alabilir. Kuruluşların, kurum içi ve kurum dışı hedef kitleye yönelik olarak hazırladıkları gazete, dergi, broşür gibi basılı yayınlar, web sayfasında gazetecilerin yararlanması için yer alabilir.

Günümüzde özellikle çok uluslu kuruluşların, sanal basın konferansları düzenlediklerine tanık olmaktayız. Bu tür sanal ortamlarda video konferans teknolojisi yardımıyla anında karşılıklı bir iletişim kurularak çok sayıda gazeteci ile etkileşimli basın toplantıları yapılabilmektedir. Basın toplantısının tüm kayıtları web sayfasında yayınlanmaktadır.

Kaynak:NotOku

M.Arslan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: