Türkiye Farkını Ortaya Koymalıdır

Değerli Dostlar,

Türkiye Cumhuriyeti 2004 yılından itibaren Filistin sorununa farklı bakış açısıyla Batı’lı müttefiklerinden ve Arap ülkelerinden ayrı bir pozisyon almaktaydı. Demokratik bir seçim sonucu Gazze şeridindeki iktidarı ele alan HAMAS’ın meşruluğunun tanınması ve demokratik platformda tutulması Türkiye’nin Filistin konusundaki asıl söylemini oluşturmaktaydı. Türkiye bu pragmatik tutumu ile bölge ve batılı devletlerden farklı bir duruş sergilemiş bulunmaktadır.

Geçtiğimiz gece meydana gelen, İsrail’in silahsız bir gemiye uluslararası sularda özel timleri aracılığı ile gerçekleştirmiş olduğu saldırı hem uluslararası hukuk bağlamında hem de insanlık bağlamında büyük bir suçtur. Hukuksal bağlamda gerçekleştirilen ihlaller Türkiye Cumhuriyeti hukukçuları tarafından vurgulanarak İsrail’in uluslararası alanda hesap vermeye zorlanmalıdır. Türkiye bu mücadelesini geçici üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve üyelik müzakerelerini sürdürdüğü Avrupa Birliği platformlarıyla sürdürmelidir.

İsrail Devleti’nin çiğnemiş olduğu insanlık değerlerine gelince bu değerler İslamiyet-Musevilik düzlemi ile sınırlandırılmamalı konunun insanlık ve vahşet odaklı tartışılması sağlanmalı. Zamanında Mısır-Ürdün bloğunun ve son yıllarda İran’ın kullandığı yöntem ve söylemlerden kaçınılmalı, İsrail’in Gazze’de uyguladığı insanlık dışı abluka ve eziyetin insani yönü ön plana çıkarıp İsrail’in konuyu dinler arası çatışma düzlemine indirerek kendisini mazlum göstermesinin önüne geçilmelidir. 1946’dan beri yaşanan süreçte İsrail kendisini mazlum göstererek gerçekleştirdiği tüm insanlık dışı operasyonlara meşruiyet sağlamaya çalışmıştır. Lakin bu yöntem artık dünyada da kabul görmemektir.

İsrail bugün bir devlet terörü uygulamıştır. Lakin Türkiye Cumhuriyeti kullanacağı devlet aklı ile Filistin sorununun çözümüne olumlu katkıda bulunacağı gibi, bölgesine barış ve siyasi akıl getirebilecek tek devlet olduğunu gösterebilecektir. Türkiye Cumhuriyeti sahip olduğu vakar duruşu bu durumda da sergileyecek ve Musevi vatandaşlarımızın huzurunu el üstünde tutarak kendisine yakışanı da yapacaktır.

Sevgiler,

Toplum ve Demokrasi Dernegi Genel koordinatörü: Baybars Örsek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: