BP’yi bu krizden Gerçek PR kurtarır !!

[Aldığım dört yıllık Halkla İlişkiler eğitimi ile çok net belirtmek isterim ki, Bp’yi içine düştüğü bu krizden sadece Gerçek PR stratejileri kurtarabilir. Şu günlerde uluslarararası ve ulusal habelerde BP’nin yaşadığı çevresel ve finasal kriz medyada önemli haber konuları yer arasında yer almakta.

Bilindiği üzere petrol kullanımı doğal çevreye büyük zararlar veren bir hammade. Zihinlerde oluşan kötü imajı silmek için önceki senelerde BP logo çalışması yapmıştı. Bu çalışmada, sarı güneşi, çevrenin yeşil renklerini kullandı. Fakat son olarak Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısının uzun sürmesi ile büyük bir çevresel kriz oluştu. Meksika Körfezi, her gün daha da yayılan kirlilikle doğal yaşamı tehdit ediyor. Yüz binlerce balık ve kuş petrole bulanarak ölüyor. British Petroldeki bu krizi artık logosu bile kurtaramayacaktır.

Bunun yanı sıra, Meksika Körfezi’ndeki sızıntının birkaç mil uzaklığındaki yeni bir sızıntı tehditini önlemek için geliştilen denizin altında bir bomba patlatarak, sızıntının oluştuğu bölgedeki kayaları eritmek ve çatlağı kapatmak ise başlı başına facia olarak nitelendirilebilecek bir çözüm.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Obama’nın sert bir açıklaması oldu. Obama şirket ortaklarına para dağıtmak yerine o paranın tazminat olarak verilmesi gerektiğini söyledi. Ardından hisse senetleri hızlı bir şekilde düşüşe geçti. Hisse sahipleri elindeki hisse senetlerini satmaya başladılar. ilerleyen günlerde bu kriz BP’ nin kaderini nasıl etkileyecek göreceğiz.

Pekii BP gittikçe ağırlaşan bu krizden çıkmak için ne tür PR çalışmaları yaptı dersiniz? Google ve Yahoo’ya para verdi. Arama motorlarına “oil spill” petrol sızıntısı yazıldığında çıkan ilk linkte kendi sitesinde ki yer alan temizleme çalışması haberini çıkardı. Fake twitter ve facebook hesapları oluşturdu.
Bp kısa vadede sosyal medyayı kullanarak göz boyama taktikler üretmek yerine uzun vadede itibarı için denizi temizleme çalışmaları ile ilgili sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek büyük ölçüde bu krizi atlatabilir

TUBA DURSUN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: