Türkiye- Bosna Gençlerinin Sesiz Çabası

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ile Bosnalı gençlerinin ortak çabası ile düzenlenen bir toplantıya katıldım.

Meclis Grup Başkanlık Danışmanı Türker Yörükçüoğlu ve Balkan Vakfının da girişimleriyle düzenlenen Bosnalı 50 genç, Türk gençleriyle buluştu. Gençler beş günlük kısa bir ziyaret olmasına rağmen birçok yeri ziyaret etme şansı yakaladılar. İstanbul Kültür Merkezi Türkiye Temsilcisi Mukadder Tanok Tanovic bağlantısı ile ziyaretçiler ilk önce Fatih Sultan Mehmet’in türbesini ziyaret ettiler. Bu ziyaretin nedenini sorduğumuzda bize şu cevabı verdiler. Fatih Sultan Mehmet bizi ziyaret etmişti, bizde ilk önce onun ziyaret etmek istedik dediler.  Bosnalı gençler daha sonra Panoramik müze, Topkapı, Ayasofya, Sultanahmet Cami, Bursa’da Bosna Fahri Konsolosluk’unu ziyaret ettiler.  Türk Gençleri Hıdiv Kasrı’nda Bosnalı gençler için kahvaltı verdi. Bosnalı gençler kahvaltıdan çok memnun kaldıklarını ifade ettiler. Hıdiv kasrını gezen ve resim çekinen gençler, Türk gençlerini de Bosna da ağırlamaktan büyük onur duyacaklarını ifade ettiler

Saray Bosnaya bağlı Novigrad Belediye Meclis Üyesi Haris Cihanic  ziyaretlerden çok memnun kaldıklarını ifade ettiler. Sarajevo şunları ifade etti, Türkiye de bir konsolosluğumuzun olması bizim için büyük önem arz etmektedir.Bosna fahri konsolosluğumuzu ziyaret ettik.  Bursa Belediyesi bizi ağırladı. Onların misafir perverliğinden çok memnun kaldık. Bütün yaptığımız görüşmeler de Türk halkının yakınlığını ve samimiyetini hissettik. Kendimizi önemli ve değerli hissetmemizi sağladınız. Bu anlamda sizlere çok teşekkür ederiz dedi. Sarajevo sözlerine şunları ekledi, bizler ortak geçmişe, kültüre ve din’e sahibiz. Bu anlamda bir olduğumuzu gördüm. Ülker farklı olsa da bizlerin Sevinçleri, kederleri ve hüzünleri hep birdir. Diliyorum ki atılan adımlar kalıcı olur. Her iki ülke halkı bundan sonra iletişimlerini daha çok sağlamlaştırır. 

Ben de medyamızın daha sorumlu davranarak, televizyon programlarında gençleri birbirine kırdırıp reyting kapmaya çalışmak yerine gençlerin bu tür çabalarını kamuoyuna duyurma sorumluluğunu yerine getirmesini temenni ediyorum.

M.Arslan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: