Dünyanın En Pahalı Sağlık Skandalı

Bugüne kadar ameliyatla protezi taktıran binlerce hastanın tekrar bıçak altına yatması gündemde

 “DePuy” tarafından üretilen  tüm dünyada satışı yapılan kalça protezinin hatalı çıkması skandala neden oldu.

ALMAN Spiegel Dergisi’nin haberine göre ABD’li Johnson&Johnson şirketinin yan kuruluşu olan DePuy, kalça protezini piyasadan geri çekme kararı aldı. Sadece Almanya’da 5500 hastanın bu firmaya ait kalça protezinden taktırdığı bildirildi. Haberde “Şu ana kadar binlerce hasta tekrar bıçak altına yatarak taktırdığı kalça protezini çıkarttırmak zorunda kaldı. Uzmanlar, önümüzdeki dönem bu protezi taktıran her hastanın tekrar ameliyat olmak zorunda olduğunu düşünüyor. Olay, Almanya tıp tarihinin en pahalı skandalı olma yolunda. Yapılması gereken ameliyatlar nedeniyle milyonlarca Euro’luk masrafın meydana gelmesi bekleniyor” yorumu yapıldı. Dünya genelinde satış yapan Johnson&Johnson’ın zararı düşürmek için sağlık sigortaları ile görüşmelerini sürdürdüğe dikkat çekilirken “Milyarlarca Euro’luk bir piyasa payı bulunuyor. Şirketler yeni ürünlerini pazarlamanın peşinde.”

1 yıl önce uyarmış

“Johnson&Johnson bir yıl önce dünya genelindeki sağlık sigortalarına mektup göndererek kalça protezi ile ilgili sorun yaşandığını duyurdu. Mektuptan birkaç ay sonra ise ürünü piyasadan çekme kararı aldı” bilgilerine yer verildi. Haberde ayrıca, Berlinli avukat Jörg Heynemann’ın meslektaşı Annika Zumbansen ile mağdur hastaların hakkını aramak için çalışmalarda bulunduğu da hatırlatıldı.

TÜRKİYE’DE DE KULLANILIYOR

ÜRETİCİ firma tarafından hatalı olduğu gerekçesiyle geri alımı yapılacağı duyurulan kalça protezleri Türkiye’de de kullanılıyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, konuyla ilgili olarak Hürriyet’e şu bilgiyi verdi: “Protezlerde tasarım hatasından kaynaklı eğilme, kırılma, erken değiştirmeyi gerektiren deformasyonlar olmuş. Bu nedenle firma Temmuz 2010’dan itibaren ürünü geri çağırmış. Bu protez Türkiye’de de satılmış ve kullanılmış. Firma konuyla ilgili acil güvenlik uyarısını doktorlara yapmış. Bakanlık olarak saha düzeltici faaliyet raporu düzenledik. Ürün temmuz ayından itibaren kullanımdan kaldırıldı. Kullanılan kişilerden ürünle ilgili bugüne kadar hiçbir şikayet gelmedi. Ürünün her serisinde sorun olmayabiliyor.” vatan gazetesi

Hatırlanacagı gibi:    Skandal patlamadan sadece bir gün önce firma avrupanın en büyük kemik protezi ve ao sisteminin yürütücüsü  isviçreli  Syntess  firmasını  20 milyar dolara satın almıştı.
E-gazetemiz  bunu yukarıdaki haberle ilan edilmişti.Şimdi Ankara kulislerinde hastaların kaç kişi olduğu ve ilaç departmanıda bulunan firmanın kamu hazinesine verebilecegi hasarı konuşuyor.Çünkü Almanya pazarında zimmer,waldemarlink,smith firmalarından sonra 8. sırada depuy firması …
Türkiyede ise 1. sıradaki yerine uzun süredir koruyor.
Yetkililerin bu konudaki tavrı merak konusu…
Farmawiki Özel Haber !
Meryem Arslan
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: