Yüksek Lisans öğrencilerinden seçim takip projesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Öğrenim gören bir grup yüksek lisans öğrencisi, 12 Haziran seçimleri öncesi internet üzerinden interaktif bir seçim izleme projesinin başlangıcını yaptı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Yüksek Lisans programında öğrenim gören bir grup öğrenci, 12 Haziran’da gerçekleştirilecek Milletvekili Genel Seçimi için Türkçeleştirdikleri açık kaynak kodlu özel bir projeyi hayata geçirdi. Seçim Takip adı verilen projede, site katılımcıları seçim hakkındaki güncel haber, fotoğraf ve videoları lokasyon bazlı olarak http://secimtakip.org/ adlı adresten paylaşabilecek. “Vatandaş Gazeteciliği” konsepti üzerine kurgulanan projede, öğrenciler hedeflerini “en kısa zamanda, en uzakta kalan haberi duyurmak” olarak belirlediler. Proje, Ushaidi adlı açık kaynak kodlu haritalandırma yazılımına dayanıyor. Öğrenciler tarafından Tükçeleştirilen yazılımfarklı projelerde de

ücretsizolarak kullanabilecek.

Projenin Medya ayağında Voice of America Radyosu var

Voice of America Radyosu Türkiye Masasının katkılarıyla gerçekleşen projede, Voice of America Radyosu aynı zamanda projenin medya ortağı oldu. Sosyal medya mecralarının aktif kullanımıyla dikkat çeken projeye, katılımcılar projenin resmi Twitter ve Facebook hesapları üzerinden takip edilebilecek ve site katılımcıları bilgilerini bu hesaplar üzerinden paylaşabilecek. Proje hakkında güncel bilgi ve duyurulara http://twitter.com/#!/secimtakip ve http://www.facebook.com/pages/secimtakip adresleri üzerinden erişim sağlanıyor.

Meryem Arslan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: